C MINT CORPS DE LOGIS ÉS COUR D’HONNEUR
C MINT CORPS DE LOGIS ÉS COUR D’HONNEUR
Egy klasszikus elrendezésű kastély jellemzően egy főépületből és az ehhez két oldalról csatlakozó – gyakran a főépületnél alacsonyabb – épületszárnyakból áll.
A főtraktus első emeletén kapnak helyet a kastély legreprezentatívabb helyiségei. Nem véletlen, hogy az építészeti szakirodalom „piano nobile” (olasz) néven, azaz kb. „nemesi”, vagyis „fő” szintként hivatkozik erre a részére a főépületnek, amit pedig „CORPS DE LOGIS” (francia) névvel is illetnek.
És itt még nem ér véget az idegen nyelvű szakszavak sora. A főépület és a hozzá tartozó épületszárnyak által közrefogott díszudvar francia elnevezése a COUR D’HONNEUR.
A cseklészi kastély (Forrás: arcanum.com) |
A cseklészi kastély alaprajza (az eredeti kép a tatai Kuny Domokos Múzeum tulajdona) |
A francia szavak használatának az a magyarázata, hogy a díszudvaros kialakítást a híres francia építész Louis Le Vau alkalmazta először a Vaux-le-Vicomte kastély kertjében (érdekességként megjegyezzük, hogy ez a kastély viszonylag közel fekszik Tata francia testvérvárosához, Dammarie-lès-Lys-hez), majd pedig Versailles-ban tervezett hasonlót.
Az első cour d’honneur: Vaux-le-Vicomte (Fotó: Lionel Lourdel, forrás: kertlap.hu) |
Le Vau „újításának” lényege abból állt, hogy a kastély belső udvarának egyik oldalát kinyitotta. A francia kastélyépítészetből terjedt el a cour d’honneur alkalmazása más országokban is, főleg a barokk építészetben. Az előbb említett példáknál lényegesen kisebb léptékű és sajátos kialakítású, de azért nagyon csinos formáját láthatjuk a franciás díszudvarnak az Esterházy család cseklészi kastélyában is.
#Fellner300
Jelenleg kinyitható üvegtető fedi a szállodává alakított cseklészi kastély díszudvarát. (Forrás: eszm.ro) |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Szeretne hozzászólni bejegyzésünkhöz? Kérjük, írja meg véleményét, gondolatait, kérdéseit!